Apie Tulpes ir kitus nešvarumus

Autorius: Lidžita Kolosauskaitė Šaltinis: https://lidzita.lt/apie-tulpes... 2018-05-22 09:52:18, skaitė 659, komentavo 0

Apie Tulpes ir kitus nešvarumus

dalia-grybauskaite.jpg

Sąmoningai ilgą laiką tylėjau apie nebylią Konstitucinę krizę, kurios metu gana akivaizdu tapo tai, kas akylesniam stebėtojui buvo matyti ir seniau, o būtent tai, kad Prezidentė, Tėvynės Sąjunga – Lietuvos krikščionys demokratai ir Liberalų sąjūdis faktiškai yra viena politinė grupuotė, pritaikyta skirtingiems rinkėjų skoniams.

Galbūt dėl to, kad daugumai tai nebuvo netikėta, o gal tiesiog dėl to, kad Lietuvoje drąsos sulig kiekvienu Laisvės pikniku mažėja, niekas šios situacijos nesureikšmino.

Netgi tas Laisvės šauklys, Tautos protas ir Sąžinė, kuris nepatingėjo užšokti ant bačkos ir paraginti atsistatydinti visą Seimą, tik nusistebėjo Prezidentės kvailumu ir tuoj pat pridėjo, kad valstiečiai neturėtų net kalbėti apie apkaltą.

O ar koks nors žinomas teisininkas išsakė savo nuomonę ir paragino rengti apkaltą?

Lygtais ne.

Norom nenorom prisimenu 2004 – uosius, kai iš posto visa jėga verstas vos metus Prezidentu pabuvęs ir baisiai konservatorių nekęstas Rolandas Paksas – tuo metu prie Prezidentūros vyko piketai, žinomi šalies veikėjai keikė Prezidentą. Media nuo ryto iki nakties transliavo apie tai, kad Prezidentas yra niekam tikęs ir Lietuva privalo „apsivalyti“.

Apsivalė.

Konstitucinis Teismas ir vėliau Seimas su trenksmu užtrenkė duris ne tik į Prezidentūrą, bet į bet kokias pareigas, kur reikalinga priesiekti. Buvusiam Prezidentui teko belstis net į Europos Žmogaus Teisių Teismo duris, kad galėtų tapti jei ne Seimo nariu, tai bent kokios Savivaldybės Tarybos nariu. Rolando Pakso – tuo metu „ant bangos“ buvusio politiko – politinė karjera per kelis mėnesius paversta į nieką.

Ar naivu buvo tikėtis, kad tokia principinga Tauta kažkaip panašiai reaguos ir į Prezidentės Tulpės susirašinėjimus, iš kurių gana akivaizdu, kad Tulpei buvo žinomas faktinis partijos valdytojas – koncernas MG Baltic?

Aplinkybę, kad Tulpei tai buvo žinoma, patvirtina ir išviešintoji VSD pažyma, su kuria Tulpė neabejotinai turėjo būti supažindinta.

Galų gale pati Tulpė paaiškino, kad jos laiškai reiškia neva ji viską žinanti, bet tai kodėl, viską žinodama, ne tik nesiėmė jokių Konstituciškai pateisinamų veiksmų, bet netgi aktyviai rėmė Liberalų sąjūdį ir siekė, kad ši partija koalicijoje su konservatoriais sudarytų valdančiąją daugumą?

Klausimai, kurių niekas nenori užduoti. Jau nekalbant apie atsakymus.

Visas politinis ir teisinis „elitas“ lyg kačiukai į kakutį ištrintomis nosimis sukasi į šalį, kad tik apeiti šią nepatogią temą.

Juk kai vertė Paksą, tie patys žmonės kalbėjo apie aukščiausius tautinės valstybės standartus ir apie tai, kad susikompromitavęs politikas turi lėkti lauk kaip kulka – be teisės kada nors sugrįžti.

Dabar gi jie tik dūsauja, kad esą koks skirtumas, kas valdo – ar MG Baltic, ar… Agrokoncernas. Visai pamirštant tą skirtumą, kad R. Karbauskis niekados neslėpė nei savo politinių ambicijų, nei verslo veiklos. Šia prasme jo elgesys nekelia jokių teisinių ar etinių dilemų.

Tuo tarpu MG Baltic yra pelno siekianti kompanija, kuri formaliai niekaip nedalyvauja ir net negali dalyvauti politinėje veikloje, dėl ko jos „šešėlinė“ įtaka liberalams yra ne kas kita kaip didžiausio masto politinė machinacija.

Tulpė pabandė pasikelti smuktelėjusius reitingus pasiūlymu politikams, užsiimantiems verslu, gerai pagalvoti, ar jiems likti politikoje.

Tik natūraliai kylantis klausimas – ar šis pasiūlymas adresuotas tik R. Karbauskiui, ar ir G. Lansbergiui, kurio žmona kaip žinia valdo UAB „Vaikystės sodas“ – įmonę, labai palankiomis sąlygomis besinuomojančią patalpas iš valstybės ir gaunančią valstybės dotacijas?

Tai kaip su tais pasiūlymais, Prezidente Tulpe? Ar tikrai adresuojate juos visiems politikams, kurie dalyvauja versle? Net ir G. Landsbergiui? O A. Kubiliui, kurio sūnus irgi nemenką versliuką suka?

Manytina, kad pasiūlymas, deja, kur kas konkretesnis ir skirtas tik „neteisingiems“ politikams. Vargu, ar Prezidentė linkėtų ko nors blogo savo politinio užtarėjo anūkui ar bent jau klapčiukui.

Visgi, skirtumai išryškėję tarp 2004 –ųjų ir 2018 -ųjų politinės krizės neleidžia daryti išvados, kad Pakso apkalta padėjo Tautai subręsti. Veikiau priešingai. Žiūrint iš šių dienų perspektyvos, Lietuvoje besiformavusi demokratija sulig šia data baigėsi, nes tokio masto protestai prieš Prezidentą šiuo metu nebeįsivaizduojami.

Jei mes lygintume save su amerikiečiais, kurie turėjo drąsos gatvėse šlapintis ant nepatikusio Prezidento nuotraukos ir baltarusiais, kurie eilę metų tyliai kenčia savo Batiušką, tai kas mes būtume 2004 –aisias ir kas… 2018 –aisias?