Autorius: Sarmatas.lt Šaltinis: http://www.sarmatas.lt/10/skan... 2018-10-08 09:05:14, skaitė 1530, komentavo 2
foto: Areo
Mokslo pasaulyje sprogo grandiozinis skandalas. Trys gerbiami amerikiečių mokslininkai prisipažino, jog ištisus metus skelbė mokslo straipsnius remdamiesi neegzistuojančių tyrimų rezultatais. Apie savo eksperimentą jie patys papasakojo atvirame laiške, publikuotame žurnale Areo.
Nuo 2017 metų mokslininkai į mokslo žurnalus išsiuntinėjo 20 straipsnių, pateiktų kaip įprasti moksliniai tyrimai, tačiau prisidengę pseudonimais ir išgalvotais informacijos šaltiniais.
Visi darbai vienaip ar kitaip buvo susiję su diskriminacijos problemomis: seksizmas, rasizmas, seksualinė tapatybė ar išvaizdos tipo nepripažinimas. Tuo pačiu autoriai prisipažįsta, jog feikinės išvados buvo privedamos iki absurdo, kad įrodytų: – ideologija šioje sferoje seniai paėmė viršų prieš sveiką protą.
Tokiu būdu, viename iš straipsnių buvo siūloma vyrų dresavimo kaip šunų metodika, kitoje baltuosius studentus buvo siūloma sukaustyti grandinėmis baudžiant už vergijos epochą, kurią sukūrė jų protėviai, trečiame buvo siūloma laikyti masturbaciją, kurioje vyras įsivaizduoja savo fantazijose realią moterį, seksualinės prievartos aktu jos atžvilgiu.
Iš 20-ies taip parašytų darbų mažiausiai septyni buvo recenzuoti vedančiųjų mokslininkų ir priimti publikuoti. Dar septyni buvo recenzavimo ir patvirtinimo stadijoje tuo metu, kai mokslininkams teko sustabdyti eksperimentą ir atverti savo inkognito.
Kaip patikslina BBC – tai Helen Pluckrose, James Lindsay ir Peter Boghossian.
J. Lindsay – matematikos mokslų daktaras, žinomas skeptikas, ateistas ir keleto sukėlusių triukšmą knygų autorius, tame tarpe ir knygų „Visi klysta kalbant apie Dievą“, ir „Gyvenimas mirties šviesoje“.
H. Pluckrose – Atgimimo epochos religinės literatūros specialistė. Savo rimtuose mokslo darbuose ji tiria kaip XIV-XVII amžiuose moterys naudojo krikščioniškus tekstus ginti savo teisėms.
P. Boghossian – filosofijos mokslų daktaras – labiausiai žinomas iš šios trijulės – užima Portlendo universiteto profesoriaus postą. Jis specializuojasi dėstymo filosofijos, kritinio mąstymo srityse, o taip pat yra vienas iš narių „Fondo už mokslą ir sveiką mąstymą“, įsteigto žinomo britų biologo ir rašytojo Richardo Dawkinso.
Pažymėtina, jog nutraukti eksperimentą mokslininkus privertė žurnalistai. Rugpjūčio pradžioje The Wall Street korespondentė Jillian K. Melchior, rengdama medžiagą pagal vieną iš feikinių tyrimų straipsnių, susisiekė su James Lindsay.
Mokslininkas paprašė prilaikyti demaskavimo publikavimą iki to meto, kol su kolegomis nesuves eksperimento išvadų. Pasekoje, jos straipsnis išvydo šviesą tą pačią dieną, kaip ir atviras mokslininkų laiškas
Po to kai istorija buvo plačiai paskelbta, mokslininkus užgriuvo kritikos škvalas: jie buvo kaltinami ne tik seksizmu ir rasizmu, bet ir bandymais diskredituoti genderinius ir kitokius tyrimus tapatybės srityje.
Dabar mokslininkai baiminasi, kad jų iniciatyva gali jiems kainuoti karjeros perspektyvas, tačiau tikisi, kad sugebėjo patraukti dėmesį į ideologijos įtaką mokslui.