„Šrekas“ – tolerastiška antipasaka

Autorius: Versijos.lt Šaltinis: http://versijos.lt/srekas-tole... 2015-05-10 11:46:45, skaitė 3887, komentavo 1

„Šrekas“ – tolerastiška antipasaka

Ar žinote, kas per personažas yra Šrekas? Tai ogras, kuriais kitados gąsdino vaikus Europoje. Šitą pabaisą visada piešdavo su vaiku nasruose, kadangi ograi rijo vaikus. Suaugusių jie neėdė, nes suaugusieji gali duoti grąžos. Kaip byloja folkloras, ograi ateidavo naktį, perrėždavo vaikams gerkles ir gėrė jų kraują. Štai tokį personažą šiandien mums perša kaip pagrindinį vaikiškos pasakos herojų. „Šrekas“ – tai atvirkštinės pasakos reklama.

MOTERŲ BJAUROJIMAS

Šiame animaciniame filme mes matome ryškų pavyzdį, kaip bjaurojamos moterys. Pagrindine heroje čionai tampa jau nebe princesė, kuri pavirti princese iš varlės, o atvirkščiai – žalia pabaisa ogrė, kuri pavirto ogre iš princesės. Herojė, nors išoriškai pateikiama kaip moteris, elgiasi absoliučiai vyriškai. Joje pilna pykčio, įniršio, žiaurumo. Ar galite įsivaizduoti mūsų liaudies pasakų heroję su įniršio išraiška veide? Žinoma, ne, jeigu tai tiktai ne ragana. Ar gali apskritai šypsena būti agresyvi? Irgi ne. Ar galite įsivaizduoti varlę-karalaitę, kuri mušasi kaip vyras? Negalite? O štai „Šreko“ herojė ne šiaip lupasi, o lupasi žiauriai, mėgaudamasi šiuo procesu. Ir daro tai linksmai, tartum kviesdama visas mergaites daryti kaip ji.

Kadangi kalba eina apie vieną populiariausių animacinių filmų, tai herojų elgesys tampa pavyzdžiu mūsų vaikams. Tačiau tokios suvyriškėjusios moterys supainioja lyčių vaidmenis, o tam tikromis sąlygomis tai gali sukelti vaikams labai gilią seksualinę dezorientaciją.

SADIZMAS

Antiheroję per visą siužetą lydi antiromantiškos metaforos, pavyzdžiui, varlės ir paukščio nužudymas. Tikriausiai prisimenate epizodą, kai paukštis išsipučia ir sprogsta nuo pagrindinės herojės dainavimo. Ir tikriausiai pastebėjote, kaip juokėsi vaikai, žiūrėdami šį momentą, vadinasi, tapote liudininkais, kaip tiesiog jūsų akyse svetimi žmonės keičia jūsų vaikų psichiką. Juk tai ne šiaip scena su „gražiu“ nužudymu, tai požiūrio į mirtį pakeitimas. Šis epizodas nubraukia visą vaikiško požiūrio į pasaulį sistemą. Ar esama mūsų pasakose bent vienos teigiamos herojės, kuri žiauriai elgiasi ir žudo? Nėra. Pagrindines herojes pas mus visada lydi lakštingalų čiulbėjimas, gėlių žydėjimas. O ką su ta lakštingala padaro Šreko draugužė? Jinai ją nužudo, o iš būsimų paukščiukų išsikepa kiaušinienę. Be to, pramogos dėlei, vėliau užmuša varlę ir gyvatę.

Tikriausiai juoksitės iš šio žodžio, tačiau amerikietiškos antiherojės elgesyje nėra tyrimu ir skaistumo – to, kas skiria filmus vaikams nuo suaugusiųjų filmų. Pasižiūrėkite, kaip demonstruodamos simpatijas priešingai lyčiai herojės nekoketuoja, nesigėdina, nenuleidžia akių. Jos elgiasi kaip moterys-prostitutės, kurios manieringai, vulgariai ir konkrečiai gundo.

Grįžkime prie Šreko, kuris tempia savo draugužę, kaip maišą, o paskui elgiasi su ja taip, kaip su padoriomis moterimis nesielgiama. Tačiau jai tai patinka. Mūsų pasakose moterys netampomos, nemušamos, nečiupinėjamos kur papuola. Nes tai nemoteriška, nepadoru.

NUKRYPIMŲ PROPAGANDA

„Šrekas“ dar prieš pasirodant ekranuose buvo pozicuonuojamas kaip homoseksualistinis filmas. Korporacija DreamWorks pareiškė, kad šio filmo užduotis – raginimas būti tolerantiškiems. Dėl to ir nekelia nusistebėjimo, kad jame nėra tradicinės šeimos. Asilas gyvena su drakone ir turi vaikus mutantus, o ogras Šrekas – su princese. Akivaizdu, kad sekančiu žingsniu link tolerancijos taps jau ne homoseksualizmo, o zoofilijos propaganda. Be to, Maiklas Majersas, kuris įgarsino Šreką, jau vaidino homoseksualisto vaidmenį viename iš filmų, o Rupertas Everetas, įgarsinęs Princą, apskritai yra viešas homoseksualistas. Taip pat šiame filme esama lyties keitimo propagandos. Štai tik keli transgenderiniai momentai: Pinokino nosis išauga tada, kai jis meluoja, kad nenešioja moteriškų drabužių… Barmenas su makiažu ir moteriškais drabužiais… Princas filmo finale pasiduoda šitos „barmenės“ kerams… Tokių momentų nemažai.

Amerikiečių organizacija „Tradicinių vertybių koalicija“ įspėja tėvus dėl transseksualizmo, kuris persmelkė visą filmą, pavojaus: „Šrekas – tai ne nekalta pramoga, tėvai turi suprasti, kokių tragiškų pasekmių gali turėti šio nevienareikšmiško filmo žiūrėjimas“. Amerikiečiai tėvai pasipiktinę, kad „transvestitai ir transgenderiai“ tampa naujais herojais, į kuriuos turi lygiuotis jų vaikai. Mūsiškiai tėvai, deja, šios problemos dar nesuvokia, pasyviai tyli ir dėl to šitie animaciniai filmai plačiai transliuojami per visus TV kanalus.

www