Policijos atliekamų kratų kriterijai – ne policijos kompetencija

Autorius: Ekspertai.eu Šaltinis: http://www.ekspertai.eu/polici... 2015-06-30 04:03:35, skaitė 2877, komentavo 1

Policijos atliekamų kratų kriterijai – ne policijos kompetencija

LDiena.lt: nežinia sąmoningai ar ne, bet Ekspertai.eu autorius rašęs šį smagų straipsnį apie Lietuvoje neegzistuojančią, bet veikiančią cenzūrą taip ir nepaminėjo kokią literatūrą be "Tautinių socialistų" lankstinukų ir atsišaukimų susirinko kratas, PAGAL PROKURATŪROS INSTRUKCIJAS ir PAIEŠKOMOS MEDŽIAGOS APRAŠUS,  vykdę policininkai. O tai buvo Visuomenės Saugumo Koncepcijos (rusiškai KOB) medžiaga.

Kodėl buvo ieškoma būtent Visuomenės Saugumo Koncepcijos literatūros nei kratomiesiems, nei visuomenei represiniai organai neatskleidė, teisinio statuso tyriamoje byloje nė vienas iš iškratytųjų taip ir neįgavo (tai yra - juridiškai jie išvis yra nesusiję su byla...). Maža to, Klaipėdos prokuratūra su tokiu aplombu atlikusi kratas "antivalstybinių grupių dalyvių" dalyvių namuose ir susirinkusi žmonių, taip ir likusių juridiškai "ne prie bylos", daiktus, šiuo metu jau baigia grąžinti ką konfiskavusi. Išskyrus KOBos literatūrą. Pasak Klaipėdos prokuratūros tardytojos, dabar į Vidinio TSRS Prediktoriaus raštus gilinasi tyrėjai...

Aš asmeniškai galiu tik pasidžiaugti, kad tarp Lietuvos teisėtvarkos pareigūnų atsiras tokių, kas daug geriau nei iki šiol išmanys valdymo procesus, sociologiją, bendrai gyvenimo dėsnius, galiausiai, patobulės dvasiškai. O visiems, nedirbantiems Klaipėdos prokuratūroje tyrėjais arba neturintiems galimybės nusipirkti ir atsisiųsti KOBos literatūros iš Rusijos internetinių knygynų, rekomenduoju pasinaudoti paties KOBos autorių kolektyvo tinklapiu http://dotu.ru, kuriame patalpinta visa iki šiol publikuota Visuomenės Saugumo Koncepcijos medžiaga - ne tik rusų kalba, tačiau ir visi šiuo metu esantys vertimai, taip pat ir lietuviški.
---


Mano kova (vok. Mein Kampf) – A. Hitlerio parašyta autobiografinė knyga. Daugelyje šalių platinti šį kūrinį uždrausta dėl knygoje propaguojamo nacizmo, kai kuriose šalyse šią knygą draudžiama ir turėti. Ar ši knyga draudžiama ir Lietuvoje duomenų nėra.

2015 metų kovo 19 dieną įvairiose Lietuvos vietose policija atliko kratas 9 asmenų, veikiančių prieš Lietuvos valstybę, privačiose valdose.

Buvo skelbiama, kad policija, kuri atliko kratas, rėmėsi prokurorų pareiškimais ieškoti uždraustos literatūros.

Tačiau pasidomėjus ir pradėjus ieškoti to uždrausto Lietuvoje literatūros sąrašo, jo niekur iki šiol rasti nepavyko, tame tarpe ir Baudžiamajame kodekse.

Todėl ekspertai.eu kreipėsi į Lietuvos vidaus reikalų ministrą Saulių Skvernelį ir Klaipėdos apygardos vyriausiąjį prokurorą Simoną Minkevičių dėl Lietuvoje draudžamos literatūros. Kreipimęsi buvo rašoma: „2015 metų kovo 19 dieną įvairiose Lietuvos vietose policija atliko kratas 9 asmenų privačiose valdose. Kaip teigia asmenys, kurių namuose buvo atliktos kratos, policija rėmėsi prokurorų pareiškimais ieškoti uždraustos literatūros. Prašome įvardyti Lietuvos Respublikoje uždraustos literatūros sąrašą, nurodyti, kokiu pagrindu ji yra draudžiama, ir koks šaltinis informuoja Lietuvos piliečius apie literatūrą, kurios negalima laikyti namuose.“

Į ministrui S. Skverneliui adresuotą laišką atsakė Policijos departamento Veiklos planavimo ir organizavimo skyriaus viršininkė Aušra Dovydėnienė, paaiškinusi kad „įvardyti Lietuvos Respublikoje uždraustos literatūros sąrašą, kokiu pagrindu ji draudžiama ir, koks šaltinis informuoja piliečius apie literatūrą, kurios negalima laikyti namuose, nėra policijos kompetencija.“

Į prokuratūrai skirtą laišką atsakė prokurorė Edita Mikalainienė, paaiškinusi, kad „prokuratūra, atsižvelgiant į jai įstatymu reglamentuotas funkcijas, neatlieka konsultacinio pobūdžio veiksmų.“

Ne iki galo supratę atsakymus, tačiau visgi norėdami piliečiams pasitarnauti, kad pagaliau į mūsų gyvenimus ateitų aiškumas ir kiekvienas galėtume vadovautis atmintine apie draudžiamą literatūrą, kurios laikymas namuose gali užtraukti teisinę atsakomybę, ekspertai.eu kreipėsi į A. Dovydėnienės viršininką Darių Žvironą. Veiklos koordinavimo ir kontrolės valdybos viršininkas mums atsakė, kad baigtinio draudžiamos literatūros sąrašo nėra parengta. Bet pasiūlė susisiekti su Komunikacijos skyriaus viršininku Ramūnu Matoniu. Šis viršininkas išdėstė, kad pritaria A. Dovydėnienės nuomonei, kad tai nėra policijos kompetencija, ir pasiūlė į jį kreiptis raštu, kad galėtų atsakyti raštu.

Ekspertai.eu kreipėsi raštu ir paprašė: „Prašome nurodyti, kuo vadovavosi policija, atlikdama kratas, kai ieškojo LR piliečių privačiose valdose literatūros? Kokia literatūra yra įtraukta į tą nebaigtinį sąrašą? Ar kiekvienas policininkas individualiai sprendžia apie literatūrą, kuri gali būti propagandinio pobūdžio? Kaip policininkai apmokomi atpažinti tokią literatūrą? Kokia policijai žinoma literatūra skatina agituoti prieš valdžią, organizuoti piketus prieš valdžią, neigiamai pasisakyti prieš valdžią? Taip pat klausiame – kokiame BK straipsnyje yra nurodyta, kad netiesiogiai agituoti prieš valdžią, organizuoti piketus prieš valdžią, neigiamai pasisakyti prieš valdžią yra nusikalstama veika?“

Policijos departamento prie VRM Komunikacijos skyriaus viršininkas Ramūnas Matonis atsakė: „Informuojame Jus, kad LR baudžiamojo proceso kodekso 177 str. numato, kad „ikiteisminio tyrimo duomenys neskelbtini. Šie duomenys iki bylos nagrinėjimo teisme gali būti paskelbti tik prokuroro leidimu ir tik tiek, kiek pripažįstama leistina“. Todėl bet kokią informaciją, susijusią su Jūsų nurodytu tyrimu, gali skelbti tik bylą kuruojantis prokuroras.“

Minėtos kratos  buvo atliekamos pagal ikiteisminio tyrimo nutartis, kurių turinys labai panašus – asmenys įtariami agitavimu netiesioginiai palaikyti prorusiškas partijas ir judėjimus, organizuoti piketus prieš valdžią, euro įvedimą, kaltinami neigiamai pasisakę prieš Lietuvos vadovus socialiniuose tinkluose. Tyrimui svarbūs daiktai ir dokumentai, kuriuos policija privalėjo konfiskuoti, įvardijami taip: skaitmeninės laikmenos, video ir garso įrašai, literatūra, kompiuterinė technika, ryšio priemonės, civilinėje apyvartoje uždrausti daiktai.

Kadangi policija draudžiamos literatūros sąrašu nedisponuoja ir nežino, kokiu pagrindu į tokį sąrašą literatūra mūsų šalyje gali būti įtraukta, prokuratūra atsisako konsultuoti piliečius, dėl kokių spaudinių jie gali būti patraukti baudžiamojon atsakomybėn, o Policijos departamentas prie Vidaus reikalų ministerijos nežino, pagal kokį BK straipsnį netiesiogiai agituoti prieš valdžią, organizuoti piketus prieš valdžią, neigiamai pasisakyti prieš valdžią yra nusikalstama veika, visi Lietuvos piliečai ir toliau gali žaisti teisinę valstybę 3D formatu.