J. Dapšauskas. Nuomonė apie opozicijos nuomonės turėjimą ir prezidento nuomonės neturėjimą… (video)

Autorius: Juozas Dapšauskas Šaltinis: http://alkas.lt/2020/04/05/j-d... 2020-04-05 09:46:00, skaitė 903, komentavo 2

J. Dapšauskas. Nuomonė apie opozicijos nuomonės turėjimą ir prezidento nuomonės neturėjimą… (video)

J. Dapšauskas | Asmeninio archyvo nuotr.

Prisiartinus prie Lietuvos koronaviruso pandemijai opozicija ir žiniasklaida, suprasdamos padėties rimtumą ir būtinybę susiteklti, nes negalima žaistu su ugnimi, elgėsi santūriai. Galime pirmiausia prisiminti Seimo plenarinį posėdį kovo 17 d., kai opozicija ne trukdė, o balsavo už valdančiųjų pateiktus projektus, kaip reta. Istatymai buvo priiminėjami vienbalsiai.

Apie 2 savaites buvo stebėtina opozicijos kritikos pauzė, prie jų prisiderino ir žiniasklaida. Tačiau po kovo 23 d. „Vilmorus“ paskelbtos apklausos, kad 2 trečdaliai Lietuvos gyventojų palaiko Vyriausybės priemones ir sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos asmeninis reitingas ženkliai kilo į viršų,

prasidėjo nepagrįstos kritikos banga ir beatodairiškas, pasitelkiant ir melą, chaoso kėlimas. Kaip galima vertinti kovo 31 d. opozicinių jėgų veiklą Seime, jei ne akivaizdžiu cinizmu, puota maro metu. Visomis išgelėmis trukdyti priimti reikalingus sprendimus koronaviruso padėčiai suvaldyti.

Įdomus ir žiniasklaidos tono pasikeitimas „po pauzės“, kas labai atsispindi antraštėse. Jei tekste net nieko skandalingo ir valdžios negebėjimo susitvarkyti su padėtimi nėra, bet antraštės jau sukuria tokią nuotaiką, kad viskas slysta iš po kojų, neva tvarkomės nepalyginamai prasčiau nei kitos šalys. Ar jau žiniasklaidos priešrinkiminės sutartys pasirašytos su partijomis dėl jų palankumo?

Kitų šalių pavyzdžiu valdantieji įregistravo įstatymo projektą, kad 50-100 proc. padidinus atlyginimus pandemijos židiniuose dirbantiems medikams. Štai įsikiša konservatorių frakcijos atstovai Antanas Matulas su Raimundo Martinėliu, kad būtina pakelti ženkliai visiems medikams atlyginimus. Ar reikia būti kažkokiu išminčiumi, kad suprastum tokį dalyką: mažėjant įplaukom į biudžetą, pakelti tokiomis didelėmis sumomis atlyginimus yra nelogiška ir neįmanoma. Tad akivaizdu, kad toks įstatymo pakeitimo registravimas proceso eigoje yra tik bandymas sužlugdyti proceso rezultatyvų užbaigimą. Gaila, pasisekė sustabdyti priėmimą. Tada TS-LKD pirmininkas Gabrielius Landsbergis inicijuoja kitą neeilinį Seimo plenarinį posėdį medikų algoms didinti, ką tik priėmimą sužlugdę.

Reikia atkreipti dėmesį ne tik į konservatorių, bet ir liberalų ėjimus. Dar prieš posėdį buvo sutarta, kad pateikimo stadijoje Seimo nariai gali nebūti salėje, kad vengtų kontaktų, o dalyvauti stebėdami savo kabinetuose. Bet štai išsoka pustuštėjeje salėje Simonas Gentvilas ir Liberalų frakcijos vardu pareikalauja nukelti pateikimo klausimo į kitą posėdį. Kur logika? Neeilinis posėdis ir sušauktas tam, kad tie klausimai būtų pateikti.

Kaip ne kartą stebina prezidento Gitano Nausėdos blausi pozicija į tokį opozicijos keliamą chaosą – nei 6, nei 9. Pareiškia, kad jam visiškai neįdomu, kas kaltas, kalti visi, o aš, Lietuvos abstraktusis viršaitis, esu kažkokia nekaltai pradėta virš visų esanti neutrali dvasia. Ta pozicija visiškai nepateisinama. Kritikuoti visus ir neįvardinti elementarių faktų, kas yra kas.

Ar prezidentas yra toks kvailas, ar tik tokiu apsimeta? Suprantama, kad jei taip pareikštų koks praščiokas, neturintis nei laiko, nei gebėjimo, ar tuo labiau būtinos pareigos gilintis ir vertinti, būtų suprantama, bet ne prezidentui: „Politikavimas pačia blogiausia to žodžio prasme ir man visiškai neįdomu, kas dėl vakarykščio fiasko kaltas, ar dešinieji, ar kairieji, ar viršutiniai, ar apatiniai. Kalti visi, nes sprendimas nepriimtas“.

Po tokio G. Nausėdos „nesvarbu“, kas kaltas, visi esate kalti, pasipylė ir kunigaikštystės dvaro politologų komentarai, kad visas Seimas – tiek valdantieji, tiek opozicija elgiasi niekšiškai. Neva jau prieš posėdį turėjo pozicija ir opozicija susitarti, koks bus sprendimas. Ir vėl, jei taip sakytų koks paprastas žmogus, nesekantis visumos ir detalių, būtų suprantama, bet kai taip komentuoja aukščiausiai klasei priskiriami politologai, tai tendencingumas.

Prisiminkime vos prieš kelis mėnesius kai kurių Seimo narių pareiškimus. Tvirtinant šių metų biudžetą liejosi kritika dėl kritikos iš konservatorių frakcijos atstovų Ingridos Šimonytės ir Mykolo Majausko bei socialdemokratės Rasos Budbergytės – reiškė įvairius pasipiktinimus. Ką jau bekalbėti apie pirmu smuiku griežusį chaoso kėlėją A. Matulą. Visi kriokė, kaip valdžia apsižergia pinigų maišą, jo neleidžia būtinoms reikmėms – gydytojų atlyginimų didinimui, naujų vaistų kompensavimui, taip žmonės pasiunčiami miriop. Dabar ne tik burnas bet ir apatinę dalį suraukę apie rezervo kaupimo nereikalingumą nebekalba. Užsiima kitokia ciniška veikla.

Matulas kartu su I. Šimonyte įnirtingai kritikavo Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) rezervo kaupimą, kad juos reikia tiesiog dabar pat panaudoti medikų atlyginimams ir naujiems vaistams kompensuoti, o ką būtų sakę ar rėkę dabar, kai ištiko kritinė padėtis ir to rezervo krizinėje padėtyje gyvybiškai reikia, bet jo nebūtų?

Kovo 17 d. Seimo posėdis:

Kovo 31 d. Seimo posėdis: