Autorius: Mantas Zemniukas Šaltinis: https://www.ekspertai.eu/kaip-... 2021-04-21 15:49:00, skaitė 912, komentavo 2
Siaučiant Covid19 pandemijai, ypač pažeidžiamas tapo mažasis verslas. Vyriausybei nepaliaujamai žadant paramą verslui, vieni laukia pagalbos, kiti bando kabintis ir vis laukia žadėtos pagalbos kuriant bei vystant naują verslą kaimo vietovėse. Prieš 11 mėnesių, Nacionalinė mokėjimo agentūra (toliau - NMA) paskelbė kvietimą, kuriuo siekta finansuoti naujai besikuriantį verslą kaimo vietovėse.
Pateikę paraiškas pagal KPP priemonės „Ūkio ir verslo plėtra“ veiklos srities „Parama ekonominės veiklos pradžiai kaimo vietovėse“ būsimi verslininkai jau 10 mėnesių laukia atsakymo iš NMA, nors atsakymai pagal šią priemonę turi būti pateikti per 2 mėnesius, o bendrai teisės aktuose numatyta, kad visas vertinimo procesas negali užtrukti ilgiau nei 4 mėnesiai.
Tiesa, atsakymo laukia ne visi, kai kas dar pernai gavo paramą ir jau įgyvendina savo verslo planus, tačiau kitiems dėl kažkokių priežasčių pasisekė mažiau.
Pastebėtina, kad norint patenkinti visas paraiškas, dar 2020 m. rugsėjo mėn. buvo tam skirtas papildomas finansavimas, t.y. 20 mln. eurų.
Verslininkai nerimauja, kad verslo planas, kuris buvo rašytas praeitais metais, šias metais gali būti sunkiai įgyvendinamas, nes brangsta ne tik darbo vietos kaina, bet ir žaliavos, bei kitos prekės lyginant su praėjusių metų laikotarpiu. Taip pat atsikelia įgyvendinimo terminai, per kuriuos reikia įgyvendinti verslo planą, o atskirais atvejais tai bus beveik neįmanoma, nes maksimalus priemonės laikotarpis nesutaps su verslo plano laikotarpiu. Paradoksalu, tačiau verslo plano koreguoti neleidžiama. Neleidžiama pakeisti ir investicijų paskirstymo.
Matydami, kad paraiška surenka minimalų balų skaičių, ir žinant, kad buvo skirtos papildomos lėšos, kurios turi tenkinti visas paraiškas surinkus bent minimalų balų skaičių, bei patikėjus NMA pažadais, jaunieji startuoliai savo ir skolintomis lėšomis pirkosi medžiagas, stakles, įrankius, o verslo pradėti negali, nes verslo plano negali įgyvendinti tol, kol paraiška nėra galutinai patvirtinta.
Dar viena problema – darbuotojai. Su specialistais, su kurias buvo sutarta, atsibodus pažadams susirado darbą kitose įmonėse. O rasti naujų, o ypač kaimo vietovėse, yra pakankamai kėblu.
Taip garsiai deklaruojama parama verslui, po truputį smukdo net nepradedant ir žlugdo bet kokią iniciatyvą, o NMA pastoviai maitina jaunuosius verslininkus pažadais.
Matyt, ne veltui teismuose, kaip atsakovė, nuolat besibylinėjanti NMA užsitarnavo neigiamą įvaizdį visuomenėje. Tikimasi, kad ne per seniausiai paskirtas naujasis NMA vadovas pakeis nusistovėjusį visuomenės požiūrį ir įves naujus kokybės standartus tiek darbuotojams, tiek ir visos veiklos skaidrumui.