Gintaras Furmanavičius: Apie faktų tikrintojus

Autorius: respublika.lt Šaltinis: https://minfo.lt/aktualijos/st... 2021-08-06 11:15:00, skaitė 1126, komentavo 0

Gintaras Furmanavičius: Apie faktų tikrintojus

Kaip jau esu įpratęs, ateinantį penktadienį negalėsiu pasidalinti mintimis su jumis, mieli mano skaitytojai, o pamirštas būti nenoriu, todėl šį tekstą jūs skaitote šiandien.

Man atrodo, kad pastaruosius dvejus metus mus užgriuvęs informacijos srautas panašus į kalnuose viską šluojančias sniego lavinas. Su pseudopandemija, kurios psichozės kurstymui metami milžiniški pinigai koja į koja žengia ir iš tų pačių šaltinių finansuojama ir save vadinanti objektyvia ir nepriklausoma „žiniasklaida". Bet kokia informacija, kuri neatitinka ar prieštarauja pagrindinei linijai iš karto įvardijama naujai atsiradusiu terminu „melagiena".

Atostogų metu nutariau pasidomėti, kas gi yra tie šaunuoliai, kurie įsivaizduoja žinantys tą vienintelę tiesą ir skirstantys mus pasiekiančias naujienas į teisingas ir neteisingas.

Vienas didžiausių Lietuvos portalų dar 2020 metais džiugiai skelbė: „Melo detektorius" yra nepriklausomas ir atviras didžiausio interneto naujienų portalo Lietuvoje faktų tikrinimo padalinys, Tarptautinio faktų tikrinimo tinklo (IFCN) Garbės kodekso signataras."

Įvedęs į paiešką IFCN radau tokią informaciją: Tarptautinis faktų patikrinimo tinklas (IFCN) - tai viso pasaulio faktų patikrinimo specialistų forumas, kurį organizuoja Poynterio žiniasklaidos studijų institutas.

Žiūrim, kas gi yra tas Poynterio institutas. Vėlgi paieška mums sako: Poynterio žiniasklaidos studijų institutas yra ne pelno siekianti žurnalistikos mokykla ir tyrimų organizacija Sankt Peterburge, Floridoje. Ar jums tai neprimena mūsuose aktyviai besireiškiančio Lietuvos žurnalistikos centro? Nepatingėkite įsivesti į paiešką šio pavadinimo ir rasite daug įdomaus. O apie jo finansuotojus papasakosiu žemiau.

Kalbant apie mūsų „faktų tikrintojus" tame pačiame Lietuvos portale labai dažnai rasite nuorodas į PolitiFact. Vėl kreipiames į paiešką: PolitiFact - tai nešališka faktų tikrinimo svetainė, kurioje siekiama išsiaiškinti tiesą politikoje. PolitiFact 2007 m. sukūrė Floridos laikraštis "Tampa Bay Times". 2018 m. PolitiFact įsigijo mano jau minėtas Poynterio institutas, ne pelno siekianti žurnalistų mokykla.

O dabar prisiminkime dažnai daugelio reiškinių priežastinius ryšius paaiškinantį teiginį „follow the money", kas lietuviškai reiškia sekite pinigus.

Poynterio institutą, tą patį, kuris valdo PolitiFakt daugiausia finansuoja George'o Soroso Atviros visuomenės fondai, Google, Billo ir Melindos Gatesų fondas, Nacionalinis demokratijos fondas, Ebay, Omidjaro fondas ir kt.

O kas gi jūs manote finansuoja Lietuvos žurnalistikos centrą, kurio komandoje tikriausiai jau radote valatkas, miliūtes, žeimytes, makaraitytes ir kitą gerai apmokamą šviesuomenę? Paieškoje nesunkiai randame, kad vienas didžiausių remėjų ir steigėjų tas pats Sorošo Atviros visuomenės fondas. Beje, jų abiejų adresas tas pats: Didžioji gatvė 5, Vilnius. Įdomu, kad tuo pačiu adresu rasite ir iš tų pačių ėdžių mintantį Vilniaus politikos analizės institutą, kurio veidas Laurinavičių Marius jums paaiškins, kad visi kataklizmai pasaulyje vyksta tik todėl, kad jame egzistuoja Kremlius.

Taigi, visas žiniasklaidas ir socialinius tinklus tikrina iš tų pačių rankų mintantys sorošofondiniai dvaršuniai, iš kurių taip pat mintantys „žurnalistai" mums skleidžia vieninteles ir neginčyjamas tiesas. Esant reikalui pateiksiu visas mano teiginius patvirtinančias nuorodas. Visą informaciją nesunkiai rasite ir patys.

Tikėkime žiniasklaida, tikėkime mokslu.