Dėl kaukės antrokė pašalinta iš mokyklos

Autorius: respublika.lt Šaltinis: https://minfo.lt/aktualijos/st... 2021-12-23 16:31:00, skaitė 779, komentavo 10

Dėl kaukės antrokė pašalinta iš mokyklos

Tokią žinią neseniai išgirdo šiaulietė Liana Pušnova, kurios aštuonerių metų dukra Polina prieš savaitę buvo paprašyta palikti mokyklą, jeigu nesutinka dėvėti kaukės. Žiniasklaidai susidomėjus šia istorija, mokykla suskubo neigti tokį sprendimą, o ministerija primena, jog vienašališkai nutraukti ugdymą mokykla neturi jokios teisės. Išskirtiniame interviu „Vakaro žinioms" mergaitės mama L.Pušnova sako ketinanti ginti dukros teises net ir teisme.

Apie tai, kad mokykloje net ir pradinių klasių vaikams bus privalomos kaukės, Vyriausybė paskelbė dar lapkritį. Iš pradžių buvo žadėta, kad mažieji bus aprūpinti jiems tinkamomis kaukėmis, tačiau galiausiai kaukėmis vis tiek turėjo pasirūpinti tėvai. Nedėvėti kaukių gali tik negalią ar sveikatos problemų turintys mokiniai, taip pat vykstant fizinio lavinimo pamokoms. Kitu atveju gali tekti sulaukti ne tik mokyklos administracijos, bet ir kitų tarnybų nemalonės.

Tokioje situacijoje atsidūrė antrokė L.Pušnovos dukra Polina. Kaip sako mama, gruodžio 13 d. dėl kaukės nedėvėjimo jos dukrai buvo sustabdytas ugdymo procesas Šiaulių Salduvės progimnazijoje. Atsisakiusi dėvėti kaukę, mergaitė buvo išprašyta iš mokyklos.

- Papasakokite, kaip įvyko ši situacija? - „Vakaro žinios" paklausė antrokės mamos L.Pušnovos.

- Prieš kelias savaites gavome pranešimą į elektroninį dienyną, jog nuo gruodžio 1 d. mokykloje bus privaloma dėvėti apsaugines veido kaukes. Tuomet nusiunčiau teisininko paruoštą raštą į mokyklą su perspėjimu, kad mano vaikas atsisako dėvėti kaukę. Gavome patvirtinimą, kad laiškas gautas, bet daugiau jokios reakcijos nebuvo.

Tačiau nuo gruodžio pradžios dukra sirguliavo ir nėjo į mokyklą. Po ligos į mokyklą atėjome gruodžio 13 d. Aš palydėjusi ją palikau ir vėliau sužinojau, kad ji atsisakė užsidėti kaukę. Tuomet man paskambino mokyklos direktorė, kuri telefonu nurodė, kad turiu atvykti pasiimti dukrą, nes ji negali dalyvauti pamokose, kadangi nedėvi kaukės.

Man nesuprantama, kodėl dėl kaukės nutraukiamas vaiko ugdymas. Kiek žinau, operacijų vadovo sprendimuose tokia galimybė nenumatyta. Tai yra įstatymų nesilaikymas, nes ugdymo procesas iki 16 m. yra privalomas.

- Ar situacija susidomėjo vaiko teisių specialistai?

- Aš, atlikdama man, kaip mamai, priklausančias pareigas, gruodžio 13 d. nuvedžiau dukrą į mokyklą ir paprašiau, kad tai būtų užfiksuota, o kai sulaukiau skambučio iš direktorės, kad dukra nušalinama, pati paskambinau į policiją ir pranešiau, jog mokykla pažeidžia mano vaiko teises. Taip pat paskambinau ir vaiko teisių specialistams, kurie mano veiksmuose neįžvelgė nieko blogo. Aš, kaip mama, pasirūpinau, kad vaikas pasiektų mokyklą ir gautų ugdymą, bet jo suteikti nesutinka pati mokykla. Visus pranešimus dėl nušalinimo turiu, jie yra užvizuoti. Vaiko teisių specialistai patikino, kad atlikau visas man priklausančias mamos pareigas ir nieko nepažeidžiau.

- Ar buvo pasiūlyta alternatyva - pavyzdžiui, nuotolinis ugdymas?

- Ne. Negana to, tai pasikartojo ir gruodžio 15 d. Nuvedžiau dukrą į mokyklą, o direktorė vėl liepė ją pasiimti. Tuomet į mokyklą iškviečiau pareigūnus, kurių dėka radome kompromisą. Kol kas daviau sutikimą, kad dukra mokosi klasėje dėvėdama kaukę, kol gausiu oficialius atsakymus dėl situacijos iš direktorės. Dabar konsultuojuosi su teisininku, kokiu keliu eiti toliau.

- Kaip dėl viso to jaučiasi jūsų dukra?

- Ji yra tikra šaunuolė. Labai panaši į mane. Yra labai protinga ir tikra kovotoja. Todėl ir aš privalau už ją kovoti.

- Ketinate dukros interesus ginti teisme?

- Kito kelio nematau. Turiu reikalingus dokumentus ir įrodymus, ketinu kelti ieškinį.

Man nesuprantamas reikalavimas dėvėti kaukes klasėje, kai sportuojant sporto salėje kaukių nereikia. Ten vaikai laksto, liečia kamuolius, kitas inventoriaus dalis ir taip pat gali vieni kitiems perduoti užkratą. Valgykloje jie taip pat vieni prie kitų kvėpuoja be kaukių. Kur tuomet yra logika?

- Jūsų šeimoje auga ir vyresnė, penkiolikmetė dukra, kuri šiandien jau galėtų skiepytis. Greitai Galimybių paso reikės ir jai. Kaip ketinate gyventi?

- Apsisprendimas skiepytis yra kiekvieno žmogaus asmeninis reikalas. Šios situacijos nesureikšminame. Esame laisvi žmonės, kuriems primetamų galimybių nereikia. Visas galimybes mums užtikrina Lietuvos Respublikos pasas ir Lietuvos Respublikos Konstitucija, kurioje viskas aiškiai parašyta. Šias savo teises ir ginsime, jomis ir naudosimės.

Nesu antivakserė, nepasitikiu tik vakcina nuo COVID-19 ligos. Man tai kelia daugybę klausimų. Gal po kelerių metų žinosime atsakymus, bet dabar nebandysime skubėti skiepytis. Žinote, nors sulaukiau nemažai palaikymo, matau, šiandien tėveliams trūksta drąsos. Bet tuomet dėl ko verta kovoti, jeigu ne dėl savo vaikų?

Mokykla atsakomybės kratosi

„Vakaro žinios" kreipėsi į Šiaulių Salduvės progimnazijos direktorę. Mokykla, gindama savo poziciją, atsiuntė teisės aktų citatas, kuriose nurodomas reikalavimas mokiniams mokykloje dėvėti kaukes arba respiratorius. „Taip pat pažymime, kad už kaukių nedėvėjimą, kai tokia pareiga nustatyta teisės aktais, gali būti taikoma administracinė atsakomybė", - nurodė mokykla. Mokykla patikino, kad moksleivio atsisakymas dėvėti kaukę švietimo įstaigoje nėra pagrindas ugdymo procesą jam organizuoti nuotoliniu būdu.

Direktorė Natalija Kaunickienė tikino, kad oficialiai antrokė iš mokyklos pašalinta nebuvo. „Susisiekta su mokinės mama informuojant, kad vaikas negali būti ugdymo įstaigoje be kaukės, mamos prašyta vykdyti operacijų vadovo sprendimus ir užtikrinti mokinės ugdymą", - teigė direktorė.

„Rugsėjo mėnesį Švietimo, mokslo ir sporto ministerija organizavo pasitarimą savivaldybių švietimo padalinių ir ugdymo įstaigų vadovams. Jo metu buvo pristatyta nosį ir burną dengiančių apsaugos priemonių (ne)dėvėjimo teisiniai pagrindai, taip pat buvo pateiktos rekomendacijos mokykloms", - nurodė mokykla, pažymėjusi, kad tarp rekomendacijų yra ir nuostata, jog moksleiviui atsisakius dėvėti kaukę, galima skirti pastabą ir netgi informuoti Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybą apie galimai tėvų kliudymą vaikui mokytis. „Vakaro žinios" jau yra gavusios signalų, kad tėvai mokyklose yra gąsdinami vaiko teisių specialistais.

Ugdymo nutraukti neturi teisės

„Vakaro žinios" paprašė situaciją pakomentuoti Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos ir atsakyti, ar mokykla turi teisę sustabdyti ugdymo procesą vaikui, kuris atsisako mokykloje dėvėti kaukę. Pasirodo, tokios teisės ugdymo įstaigos neturi.

„Jeigu mokinys atsisako dėvėti kaukę mokykloje, mokykla jam vienam negali organizuoti mokymo nuotoliniu būdu. Nuotolinis mokymo būdas šiuo metu netaikomas, visi moksleiviai turi mokytis tiesioginiu kontaktiniu būdu. Nei mokykla, nei mokinys, jeigu jam nėra 16 metų, negali vienašališkai nutraukti mokymo, kad ir kokia būtų priežastis. Mokyklai ir tėvams reikėtų ieškoti kompromisinės išeities iš tokios situacijos", - nurodė ministerija.