Ekspertas paaiškino, kodėl vyksta Rusijos ir Kinijos suartėjimas

Autorius: Mindaugas Vaičiūnas Šaltinis: https://sputniknews.lt/2022020... 2022-02-05 17:36:00, skaitė 332, komentavo 2

Ekspertas paaiškino, kodėl vyksta Rusijos ir Kinijos suartėjimas

Politinis apžvalgininkas mano, kad Rusijos ir Kinijos kursas suartėjimo link yra natūralus dėl JAV politikos

VILNIUS, vasario 5 — Sputnik. Bendras Rusijos ir Kinijos vadovų pareiškimas liudija šių šalių troškimą daugiapolio pasaulio, jų kursas suartėjimo link yra natūralus JAV spaudimo fone, RIA Novosti sakė politikos apžvalgininkas Haikas Chalatjanas.

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas ir Kinijos pirmininkas Si Dzinpingas bendrame pareiškime pabrėžė, kad ryškėja tendencija perskirstyti pasaulio galių pusiausvyrą, o lyderystės poreikis taikaus vystymosi labui auga.

Rusija ir Kinija priešinosi išorės jėgų veiksmams, siekiant pakenkti saugumui ir stabilumui bendruose gretimuose regionuose, deklaruodamos savo ketinimą priešintis išorės jėgų kišimuisi į suverenių šalių vidaus reikalus, taip pat priešintis "spalvotoms revoliucijoms" ir pareiškė, kad didins bendradarbiavimą minėtose srityse.

Be to, įsipareigojo stiprinti Šanchajaus bendradarbiavimo organizaciją ir didinti jos vaidmenį formuojant policentrinę pasaulio tvarką, pagrįstą tvaraus saugumo principais. Bei aktyviau susieti Eurazijos ekonominės sąjungos plėtros planus ir iniciatyvą "Viena juosta, vienas kelias", siekiant pagilinti praktinį EAEU ir Kinijos bendradarbiavimą.

"Rusijos ir Kinijos vadovų pareiškimas pabrėžia abiejų šalių troškimą sukurti daugiapolią pasaulį. Atsižvelgiant į JAV poziciją, kuri pastaraisiais metais Rusiją ir Kiniją tiesiogiai vadina savo pagrindinėmis oponentėmis pasaulinėje arenoje ir daro joms stiprų politinį, ekonominį ir informacinį spaudimą, natūralu, kad abi valstybės nusistatė suartėjimo kursą ir, sprendžiant iš pareiškimo, planuoja kartu ginti savo interesus", — sakė ekspertas.

Anot jo, būtent todėl pareiškime minimos "spalvotosios revoliucijos", "kurias JAV aktyviai naudoja keisdamos joms nemėgstamus režimus arba kurdamos įtampą ir nestabilumą, taip pat ir kaimyninėse Rusijos ir Kinijos šalyse".

Eksperto teigimu, nuotaikos stiprinti Šanchajaus bendradarbiavimo organizaciją byloja, kad Rusija ir Kinija nenori apsiriboti dvišaliais formatais, o palieka galimybę prie savo pozicijų prisijungti ir kitoms didžiosioms Eurazijos valstybėms, kurios taip pat patiria spaudimą iš JAV ar pasisako už daugiapolį pasaulį.

"Intensyvesniu darbu siejant EAEU su Kinijos iniciatyva "Viena juosta, vienas kelias" siekiama stiprinti ekonominį bendradarbiavimą, užtikrinti abiejų šalių, taip pat valstybių partnerių, kurios yra EAEU narės arba dalyvauja "Viena juosta" veikloje, socialinį ir ekonominį vystymąsi. "Vieno kelio" projektas taip pat yra galimybė atremti JAV ir jų Europos sąjungininkų sankcijų spaudimą Eurazijos šalims", — mano Chalatjanas.