Dalis šilumos - nuo saulės ir vėjo

Autorius: Petras Dargis Šaltinis: http://petrasdargis.lt/rasinia... 2014-11-11 12:55:19, skaitė 8594, komentavo 2

Dalis šilumos - nuo saulės ir vėjo

Ar žiema bus tokia, ar tokia, Vyto Vyštarto iš Struikų kaimo netoli Šilalės ji nei kiek negąsdina. Jeigu diena žvarbi, vėjuota, dalį šilumos jo namas gauna iš vėjo jėgainės, o jei pašviečia saulė, prisideda ir saulės kolektorius. Saulė ir vėjas per metus jam sutaupo pusantro tūkstančio litų.

Vyto vėjo jėgainė nėra visai savadarbė - ji tik nagingo meistro šiek tiek perdirbta. Pirko ją naudotą, sulaužyta sparnuote iš tokio žmogaus Klaipėdoje už 8000 tūkstančius litų. Naujos 4 kilovatų galingumo už tokius pinigus niekur negausi.

- Padariau naują sparnuotę ir pakėlimo mechanizmą, tai daug nekainavo, - sako meistras. - Dabar pats vienas per kelias minutes jėgainę galiu pakelti arba nuleisti. Jos pagamintą elektrą naudoju tik namo ir vandens šildymui. Tai labai patogu ir paprastą - įjungi šilumokaitį ir tegu šyla.

O apšvietimui sava elektra netiktų?

- Tikti tiktų, juk tai kintama 230 voltų srovė. Bet vėjas ne visada būna. Kaupti energiją akumuliatoriuose, kurie labai nepigiai kainuoja? O juk dar reikės keitiklių, kurie 230 voltų įtampą verstų į akumuliatoriams tinkamą 12 voltų, dar kiti keitikliai įtampą vėl turės versti į elektros prietaisams priimtiną 230 voltų... Ir keitikliai brangūs, ir energijos nuostoliai per tuos kaitaliojimus bus dideli, - paaiškino V. Vyštartas. - O juk elektros apšvietimui ir buitiniams prietaisams sunaudojame ne tiek daug, kad apsimokėtų daryti tokias investicijas. Naudoti savo elektrą šildymui - tai jau kas kita. Tada jėgainė tikrai atsiperka.

Prie Vyštartų namo stovi ir saulės kolektorius. Kam jis, jeigu vandenį puikiausiai šildo vėjo duodama elektra?

- Vėjas ne visada būna. Kai pučia stiprus vėjas, dažniausiai nebūna elektros, o giedrą saulėta dieną paprastai nutyksta vėjas. Man dirba arba tas, arba tas, - džiaugiasi meistras.

Šią vasarą saulės kolektoriumi jis šildė vonios kambarį, panaudodamas seną oro kondicionierių. Tiksliau - pusę kondicionieriaus. V. Vyštartas iš profesijos - šaldytuvų meistras, jis remontuoja ir oro kondicionierius. Bedirbant su tais prietaisais, jam kilo mintis truputį pakeisti konstrukciją ir sukurti naujo tipo vonios kambario šildytuvą.

- Kaip veikia oro kondicionierius?Patalpą vėsina arba šildo kondicionieriaus grotelėmis tekantis skystas freonas, freoną varinėja kompresorius. Tos grotelės - tai plonyčiai variniai vamzdeliai, į juos ventiliatorius pučia orą. Jeigu vamzdeliais teka šaltas freonas, nuo jų dvelkia vėsus oras, o jeigu freonas karštas - turime šiltą orą. O aš tais vamzdeliais paleidau paprasčiausią šildymo sistemos skystį, tik pašildytą saulės kolektoriaus. Lauke pašviečia saulė, ir vonios kambary šilta, - paaiškino šaldytuvų meistras.

Išbandęs naująjį šildytuvą vonios kambaryje, šeimininkas jau kuria antrąjį, tik šis bus skirtas prie namo pristatytai stiklinei verandai šildyti. Vieno saulės kolektoriaus tokiam dideliam plotui neužteks, bet keli saulėtą dieną turėtų įšildyti. Visa bėda, kad gruodžio ir sausio mėnesiais Lietuvoje saulėtų dienų būna mažai.

- Nebus saulės, tegu šildo vėjas, - nenusimena konstruktorius, neatsisakęs ir kieto kuro katilo. - Vien tik saule ir vėju neišgyvensi, bet trečdalį energijos išlaidų jie man sutaupo.