Autorius: Mindaugas Peleckis Šaltinis: http://radikaliai.lt/radikalia... 2014-11-17 00:04:47, skaitė 7341, komentavo 1
"Didžiausia legali lietuviškos muzikos ir duomenų bazė pasaulyje. Visa lietuviškos muzikos istorija." Taip save vadina portalas PAKARTOT.LT, pradėjęs veiklą 2014 m. rugpjūčio 1 d. Kai kurie muzikos pasaulio atstovai PAKARTOT.LT vadina nelegaliu, kontroversišku ir net kaltina šio tinklalapio kūrėjus vagystėmis. Kaip yra iš tikrųjų? Interviu duoti sutiko PAKARTOT.LT įkūrusios ne pelno organizacijos AGATA atstovai.
Radikaliai.lt
- Kokia „Pakartot“ (www.pakartot.lt, www.facebook.com/pakartot) atsiradimo istorija ir tikslas? Kas idėjos autorius?
- Idėja sukurti platformą, kurioje būtų talpinami visi Lietuvos atlikėjų ir muzikos grupių kūriniai, gimė jau seniai patiems AGATA nariams. Ilgai ir kruopščiai dirbome ją įgyvendindami. Šiandien pagaliau turime autentišką skaitmeninių įrašų erdvę internete, kuri, tikime, dar kartą primins, kokia ilga, turtinga ir įdomi yra mūsų muzikos istorija.
Muzikantams platforma suteikia galimybę ne tik būti išgirstiems, bet gauti už tai atlygį. Vertindama perklausų statistiką AGATA (www.agata.lt/lt/apie-mus) turės galimybę tiksliai skaičiuoti ir skirstyti dalį kompensacinio atlyginimo muzikantams. Vadinasi, už kiekvieną platformoje perklausytą dainą bus generuojamas atlygis jos atlikėjams bei gamintojams.
- Kiek muzikantų vienija „Pakartot“ ir kokiu būdu? Ar sudaromos sutartys, ar patys muzikantai siunčia kūrybą / duoda sutikimą naudotis ja, ar ieškote muzikos patys ir dedate ją savo nuožiūra, neatsiklausę muzikantų (tokių skundų internete teko regėti)?
- AGATA nariai narystės sutartimis yra suteikę AGATAi įgaliojimus atgaminti jų įrašus ir viešai skelbti juos internete. Šių įgaliojimų pagrindu Visuotinio narių susirinkimo sprendimu paradėtas įgyvendinti PAKARTOT projektas. Visi sprendimai dėl PAKARTOT (AGATA narių įrašų įtraukimo į portalą, prieigos verslui, visuomenei ir pan.) buvo priimami aukščiausiame AGATA valdymo struktūros lygmenyje - Visuotiniame narių susirinkime.
Tuo pat metu, siekiant išvengti prieštaravimų atskirų narių privatiems interesams, visiems sudarytos sąlygos nebūti publikuojamiems PAKARTOT bazėje. Muzikantai turi visišką kontrolę savo kūrinių atžvilgiu – už juos padarytas didelis darbas, toliau viskas priklauso nuo jų pačių – nepageidaudami savo įrašų publikuoti per PAKARTOT turite galimybę juos portale pažymėti kaip „nepublikuojamus“, tuomet jie visuomenei nebūtų prieinami. Apie tai narius nuolat informuojame PAKARTOT pristatymuose, taip pat pačioje PAKARTOT sistemoje.
Mano suvokimu, dalintis muzika, o ypač lietuviška, yra labai geras dalykas, suvokiu tai kaip pirmosios enciklopedinės knygos apie Lietuvos muziką „Lietuvos rokas: ištakos ir raida“ (2011) autorius. Surasti lietuvišką muziką prieš 3–4 metus internete buvo labai sudėtinga, toli gražu ne visos grupės buvo sukėlusios ją į Youtube, Soundcloud,Bandcamp ir kitus viešai prieinamus puslapius. Tačiau kai kurie muzikantai sako, jog jų neatsiklausta ir „Pakartot“ vadina vos ne vagimis. Ką į tai atsakytumėte? Ar tiesa, kad „nulaužėte“ Bandcamp ir kai kuriuos kitus puslapius, iš jų paimdami muzikantų albumus, kūrinius, kaip tvirtina kai kurie muzikos pasaulio atstovai?
Siekiant surinkti visus internete ir kitose laikmenose pasklidusius lietuviškus įrašus nebuvo „nulaužtas“ nė vienas internetinis puslapis ar kitaip įsibrauta į jau esamas muzikos duomenų bazes. Į „Pakartot“ buvo įkelta ir dalis tokių albumų, su kurių atlikėjais mums nepavyko susisiekti, tačiau norėjome, kad ši platformą atspindėtų visus lietuviškos muzikos žanrus ir net nišiniai atlikėjai būtų pasiekiame klausytojui. Muzikantai dažniausiai nori groti, o ne dirbti vadybininkais, buhalteriais ir pan., kas labai dažnai pasitaiko. Girdėdami jų rūpesčius, atlikome daug techninio darbo už juos, o dabar reikia ir jų indėlio koreguojant informaciją, ką labai daug muzikantų jau padarė nuo pat liepos mėnesio, kai buvo išskirtinai jiems pristatytas nuveiktas darbas ir projektas. Taip pat laukiant kol patys atlikėjai sukels kūrinius būtume užtrukę dar keletą metų,o šiuo metu susiklostė unikali galimybė pagal „Pakartot“ perklausų statistiką skirstyti atlyginimą atlikėjams, o ne tik pagal TV ir radijo stočių ataskaitas. Net jei atlikėjai ir nenorės šiuo metu tapti AGATA nariais jų įrašų jiems uždirbtas atlygis bus saugomas trejus metus per kuriuos jie galės susisiekti ir atsiimti jiems priklausantį atlygį. Taip pat visi atlikėjai norintys redaguoti ar pašalinti savo įrašus iš „Pakartot“ gali tai padaryti prisijungę prie „muzikanto“ paskyros arba tiesiog rašydami el. paštuinfo@pakartot.lt.
- Kiek muzikantų atsisakė su Jumis bendrauti, o kiek bendrauja, bendradarbiauja, dalijasi kūriniais?
- Šiuo metu atsižvelgiant į muzikantų prašymą yra užrakinti arba pašalinti 90 albumų. Turint omenyje duomenų bazės dydį, sunku įvardinti visus šiuo metu nenorinčius būti platformoje atlikėjus, taip pat, kaip ir norinčius. AGATA vienija jau beveik 5000 muzikantų, ir kiekvieną dieną šis skaičius auga. Norint suvienyti muzikantus, kurie skiriasi ideologiškai, stilistiškai ir pan., reikalauja daug pastangų, tačiau daugelis supranta, kad vienas lauke ne karys, ir jungiasi į platformą. Tikimės, kad geroji muzikantų esančių platformoje praktika ateityje įtikins skeptiškai nusiteikusius kūrėjus ir parodys šios platformos pliusus bei skaidrumą teikiant ataskaitas ir išmokant atlygį.
- Kokie Jūsų tolimesni planai? Norėtųsi, kad pagaliau būtų viena rimta lietuviškos muzikos duomenų bazė, tačiau ar toks planas įgyvendinamas turint galvoje anksčiau minėtus dalykus?
- Būtent tokios vienos rimtos duomenų bazės sukūrimas ir yra šios idėjos variklis. Jau pradėtas bendradarbiavimas su ispanų monitoringo sistema, atpažįstančia muziką TV ir radijo eteryje, kuris be šios bazės nebuvo įmanomas. Dėl „Pakartot“ turinio jau susiekė kompanijų „Youtube“ ir „Deezer“ atstovai, kuriuos domina lietuviška muzika, – derintis dėl sąlygų kolektyviai tikėtinos geresnės sąlygos nei tos, kurias iki šiol turėjo Lietuvos muzikantai. Su juos dominančių atlikėjų ir leidyklų sutikimu „Pakartot“ galėtų tapti vieta iš kurios muzika patektų į tarptautinių kompanijų portalus ir už tai kūrėjams būtų generuojamos pajamos. Be muzikos įrašų, svetainėje talpinama ir informacija apie artimiausius lietuvių muzikos atlikėjų ir grupių pasirodymus, skelbiamos aktualios muzikos naujienos. Tikime, kad ši platforma parodys tikrąjį lietuviškos muzikos veidą su neišsemiama gausybe kokybiškos ir originalios muzikos, kurios kasdien neišgirsi radijo ar TV eteryje.