BRICS plius plenarinis posėdis

Autorius: Algimantas Lebionka Šaltinis: http://lebionka.blogspot.com/2... 2024-10-24 20:25:00, skaitė 339, komentavo 0

BRICS plius plenarinis posėdis

XVI BRICS aukščiausiojo lygio susitikimo plenarinė sesija / BRICS plius aukščiausiojo lygio susitikimas

Tatarstano sostinėje įvyko XVI BRICS aukščiausiojo lygio susitikimo „BRICS Outreach/BRICS Plus“ plenarinė sesija. Susitikime dalyvavo NVS šalių vadovai, Azijos, Afrikos, Artimųjų Rytų ir Lotynų Amerikos valstybių delegacijos, taip pat kelių tarptautinių organizacijų vykdomųjų organų vadovai.

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas: Gerbiami valstybių vadovai, Ponios ir ponai Mieli draugai, džiaugiuosi galėdamas pasveikinti jus visus į informavimo / BRICS plius susitikimą. Šis išplėstas formatas puikiai pasitvirtino ir suteikia galimybę tiesioginiam ir atviram dialogui tarp asociacijos narių ir mūsų draugų bei partnerių.Norėčiau jums priminti, kad praėjusiais metais daugelio Afrikos valstybių vadovai ir pagrindinių regioninių organizacijų vadovai buvo pakviesti į susitikimus Johanesburge. Ir šį kartą pirmininkaujanti Rusija pakvietė artimiausius Rusijos kaimynus, draugiškas šalis, su kuriomis mus sieja bendra gyvenimo vienoje valstybėje istorija. Taip pat yra valstybių lyderių, kurie yra suinteresuoti užmegzti glaudesnę partnerystę su BRICS ir netgi svarsto galimybę ateityje tapti asociacijos nariais, ir šalių, kurios šiuo metu vadovauja pirmaujančioms daugiašalėms struktūroms. Kitaip tariant, prie bendro stalo atstovaujame Europos, Azijos, Afrikos ir Lotynų Amerikos valstybėms.

Pagal siūlomą darbotvarkę svarstysime pasaulio bendruomenei labiausiai rūpimus klausimus. Tai tvarus vystymasis, skurdo panaikinimas, prisitaikymas prie klimato kaitos, keitimasis technologijomis ir žiniomis, kova su terorizmu ir tarpvalstybiniu nusikalstamumu.

Ypatingą dėmesį skirsime taikiam konfliktų sprendimui, įskaitant, žinoma, rimtą diskusiją dėl blogėjančios padėties Artimuosiuose Rytuose.

BRICS narėms labai svarbu aptarti visas šias temas su panašiai mąstančiomis šalimis iš pasaulio pietų ir rytų. Visos mūsų šalys turi panašius siekius, vertybes ir naujos demokratinės pasaulio tvarkos, atspindinčios visą kultūrinę ir civilizacinę įvairovę, viziją. Esame įsitikinę, kad tokia pasaulio tvarka turėtų būti grindžiama visuotiniais pagarbos teisėtiems šalių ir tautų interesams ir suvereniam pasirinkimui principais, pagarba tarptautinei teisei ir abipusiai naudingo, sąžiningo bendradarbiavimo dvasia.

Perėjimas prie teisingesnės pasaulio tvarkos nėra lengvas. Ją kurti trukdo jėgos, įpratusios mąstyti ir veikti pagal dominavimo viskam ir visiems logiką. Už pasauliui primestos taisyklėmis grindžiamos tvarkos širmos bandoma sulaikyti augančius konkurentus ir nepriklausomą, nekontroliuojamą Afrikos, Azijos ir Lotynų Amerikos šalių vystymąsi.

Nelegalios vienašalės sankcijos, atviras protekcionizmas, manipuliavimas valiutų ir akcijų rinkomis, kišimasis į vidaus reikalus prisidengiant rūpinimusi demokratija ir žmogaus teisėmis, kova su klimato kaita - visa tai vyksta.

Tokie, tiesiai kalbant, nesveiki metodai ir požiūriai lemia naujų konfliktų atsiradimą ir senų prieštaravimų paaštrėjimą. Tai kenkia regioniniam ir pasauliniam strateginiam stabilumui, pažeidžia lygiaverčio ir nedalomo saugumo principus ir skatina tarpvalstybinius nesutarimus.

Vienas iš tokių pavyzdžių - Ukraina, kuri naudojama siekiant sukurti kritinę grėsmę Rusijos saugumui, ignoruojant mūsų gyvybiškai svarbius interesus, teisingus rūpesčius ir pažeidžiant rusakalbių žmonių teises. O dabar jie net neslepia tikslo sukelti mūsų šaliai strateginį pralaimėjimą. Leiskite atvirai pasakyti, kad tai yra iliuziniai skaičiavimai, kuriuos gali atlikti tik tie, kurie nežino Rusijos istorijos, neatsižvelgia į per šimtmečius susiformavusią jos tautos vienybę, dvasios stiprybę ir susitelkimą.

Tačiau, kaip ir buvo sutarta, viena pagrindinių mūsų diskusijos temų bus padėtis Artimuosiuose Rytuose. Ji taip pat kelia susirūpinimą. Būtent apie tai ir kalbėjau - apie ilgamečio konflikto, kurio nepavyksta užgesinti jau dešimtmečius, paaštrėjimą.

Kitas Palestinos ir Izraelio konfrontacijos etapas tapo bene kruviniausiu per ilgą susirėmimų seką. Per kovas Gazos ruože jau žuvo daugiau kaip 40 000 žmonių, dauguma jų - civiliai. Tačiau tuo pat metu, ir tai noriu pabrėžti, mes visada buvome ir esame prieš bet kokias terorizmo apraiškas.

Prieš metus Gazoje prasidėjusios kovos dabar persimetė į Libaną. Nuo jų nukentėjo ir kitos regiono šalys. Izraelio ir Irano konfrontacija smarkiai išaugo. Visa tai primena grandininę reakciją ir verčia visus Artimuosius Rytus atsidurti ant visiško karo slenksčio.

Humanitarinė padėtis taip pat sparčiai blogėja. Pabėgėlių ir šalies viduje perkeltųjų asmenų skaičius jau viršijo 1,5 mln. Infrastruktūrai ir namams, mokykloms, ligoninėms ir socialinėms įstaigoms padaryta milžiniška žala, ir naikinimas tęsiasi.

Rusija, žinoma, turi daugybę klausimų, labai svarbių ir opių, kuriuos privalome spręsti patys, tai darome ir toliau darysime. Tačiau kartu visada siekėme svariai prisidėti prie Artimųjų Rytų stabilizavimo. Todėl nuo pat eskalacijos pradžios kartu su BRICS narėmis ir kitais partneriais aktyviai dalyvavome siekiant sureguliavimo. Kaip prisimenate, 2023 m. lapkričio mėn. net surengėme skubų vaizdo susitikimą.

Be abejo, neatidėliotinas uždavinys - pradėti visapusišką politinį procesą, kad būtų išspręsta visa Artimųjų Rytų problema. Smurtas turi būti sustabdytas, nukentėjusiesiems turi būti suteikta gyvybiškai svarbi pagalba ir palengvintos jų kančios. Pats susitarimas turi būti pasiektas remiantis visuotinai pripažintu tarptautiniu teisiniu pagrindu, kuriame aiškiai numatyta sukurti nepriklausomą Palestinos valstybę, taikiai sugyvenančią su Izraeliu.

Istorinės neteisybės, padarytos palestiniečių tautai, atitaisymas gali užtikrinti taiką Artimuosiuose Rytuose. Kol šis klausimas nebus išspręstas, užburtas smurto ratas nebus nutrauktas. Žmonės ir toliau gyvens nuolatinės krizės atmosferoje, kurioje neišvengiamai vėl prasidės didelio masto smurtas.

Dar kartą norėčiau pakartoti, kad pagrindinė sąlyga taikai ir stabilumui Palestinos teritorijose atkurti yra dviejų valstybių formulės, patvirtintos Saugumo Tarybos ir Generalinės Asamblėjos rezoliucijomis, įgyvendinimas.

Pereidamas prie bendros padėties pasaulyje vertinimo, norėčiau pabrėžti, kad čia atstovaujamos valstybės turi išties didžiulius pajėgumus ir išteklius, turi didelį autoritetą pasaulinėje arenoje ir visa tai aktyviai naudoja, kad realiai prisidėtų prie pasaulinio saugumo užtikrinimo ir tvaraus vystymosi procesų pasaulyje skatinimo.

Daugelis mūsų šalių pateikė labai naudingų iniciatyvų. Savo ruožtu Rusija iškėlė idėją sukurti lygiaverčio ir nedalomo saugumo Eurazijoje sistemą, kuri būtų grindžiama įtraukiu ir nediskriminaciniu pagrindu. Kalbame apie bendras pastangas patikimai užtikrinti tikrą stabilumą ir sudaryti sąlygas taikiam visų žemyno valstybių ir tautų vystymuisi.

Žinoma, simboliška, kad mūsų susitikimas šiandien vyksta Jungtinių Tautų dieną. Būtent 1945 m. spalio 24 d. įsigaliojo Jungtinių Tautų Chartija, kurios principai jau beveik aštuonis dešimtmečius yra valstybių tarpusavio santykių ir tarptautinės teisės pagrindas.

Pasaulio organizacija ir toliau turi atlikti pagrindinį vaidmenį palaikant taiką ir saugumą bei skatinant tvarų ir pažangų augimą. Kartu manome, kad siekiant, jog Jungtinės Tautos ir toliau veiksmingai veiktų, svarbu pritaikyti savo struktūrą prie XXI a. realijų ir padidinti Azijos, Afrikos ir Lotynų Amerikos šalių, įskaitant tas, kurių vadovai yra šioje salėje, atstovavimą Saugumo Taryboje ir kituose svarbiausiuose organuose.

Taip pat jau seniai reikėjo reformuoti Jungtinių Tautų vystymosi institucijas ir pasaulines finansines struktūras. Per pastaruosius dešimtmečius besivystančių šalių svarba pasaulio ekonomikoje labai pasikeitė. Tačiau ypač tai nebuvo tinkamai atspindėta Tarptautinio valiutos fondo, Pasaulio banko ir kitų daugiašalių plėtros bankų valdymo sistemose.

Jungtinių Tautų įkūrėjai jų paskirtį matė kaip tautų veiksmų derinimo centrą. Nes drauge ir kartu galima iš tiesų reaguoti į pasaulinius iššūkius ir grėsmes, spręsti tokias užduotis kaip kova su terorizmu, prekyba narkotikais, korupcija, organizuotu nusikalstamumu, įskaitant nusikalstamą naudojimąsi informacinėmis technologijomis, ir, žinoma, užtikrinti tvarų ekonominį augimą, kad būtų užtikrintas visų žmonių vystymasis ir gerovė.

Akivaizdu, kad kita pasaulio ekonomikos atsigavimo banga kyla daugumoje pasaulio šalių. Todėl atėjo laikas aptarti idėją sukurti savo platformą, kuri padėtų išlaisvinti mūsų augančios ekonomikos potencialą. Jos tikslas - padidinti investicijų srautus į BRICS šalis, pasaulio pietus ir rytus ir pabrėžti investicijas į didelius infrastruktūros ir technologijų projektus.

Svarbu sukurti alternatyvius, patikimus ir diktato nereikalaujančius daugiašalius finansinius mechanizmus, gamybos ir logistikos grandines, keistis technologijomis ir pažangiomis žiniomis, plėtoti ir didinti naujų tarptautinių transporto koridorių pajėgumus.

Rusija kartu su partneriais dirba ties tokiais pasaulinės reikšmės maršrutais, kaip Šiaurės-Pietų ir Šiaurės jūrų kelias, ir kviečiame visas suinteresuotas šalis bendradarbiauti.

Kaip gerai žinome, klimatas užima ypatingą vietą darnaus vystymosi darbotvarkėje. Logiška, kad tarptautinėje klimato darbotvarkėje daugiausia dėmesio turėtų būti skiriama praktiniams visuotinio atšilimo problemos sprendimams parengti. Ir čia svarbu užtikrinti, kad pasaulio pietų ir rytų šalys turėtų galimybę gauti finansavimą ir technologijas bei padėti joms prisitaikyti prie klimato kaitos.

Norėčiau pabrėžti, kad Rusija siekia kuo aktyviau dalyvauti pasauliniame klimato kaitos procese. Mūsų šalis yra viena iš lyderių pagal savo indėlį mažinant išmetamų šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekį, o jos energijos balansas yra vienas ekologiškiausių pasaulyje. Aplinkai nekenksmingų dujų, branduolinės ir hidroenergijos gamybos dalis sudaro 85 proc. Rusijoje yra daugiau kaip 20 proc. pasaulio miškų, kurie, sugerdami šiltnamio efektą sukeliančias dujas, padeda stabdyti visuotinį atšilimą.

Rusija taip pat svariai prisideda prie pasaulinio aprūpinimo maistu ir energijos tiekimo saugumo. Vien pernai eksportavome daugiau kaip 100 mln. tonų žemės ūkio produktų, tapome grūdų tiekimo lydere ir užimame pirmaujančias pozicijas energetikos rinkoje.

Inicijavome grūdų biržos sukūrimą BRICS šalyse. Manome, kad šis mechanizmas padės sukurti skaidrų ir nerizikingą prekybos žemės ūkio produktais režimą tiek tarp BRICS narių, tiek su kitais mūsų partneriais.

Apibendrindamas norėčiau pakartoti, kad Rusija, kaip ir visos BRICS šalys, yra pasirengusi bendradarbiauti su pasaulio pietų ir rytų šalimis, kad skatintų įtraukų ir tvarų vystymąsi siekiant sukurti geresnį pasaulį. Pasaulį, kuriame būtų atsižvelgiama į kiekvienos tautos nuomonę ir interesus, gerbiama jos teisė į suverenų vystymąsi ir tapatybė ir pripažįstama absoliuti visų kultūrų, tradicijų ir religijų vertė.

Tikiu, kad šiandienos diskusija bus konstruktyvi ir išsami ir prisidės prie neatidėliotinų regioninės ir pasaulinės darbotvarkės klausimų sprendimo.

Dėkoju už dėmesį ir su malonumu suteikiu žodį Kinijos Liaudies Respublikos Prezidentui Xi Jinpingui.

Maloniai prašom.

<...>

http://kremlin.ru/events/president/news/75384

https://www.youtube.com/watch?v=D7X4hfQW-Zs

Ekonomisto Michailo Chazino komentaras:

https://www.youtube.com/watch?v=5QwQhh7MvNI