Biurokratizmas ir neveiklumas: Lietuvos gynybos pramonė atsidūrė aklavietėje

Autorius: Rose Steblivskaja Šaltinis: http://ldiena.lt... 2025-02-04 15:26:00, skaitė 282, komentavo 3

Biurokratizmas ir neveiklumas: Lietuvos gynybos pramonė atsidūrė aklavietėje

Lietuvos gynybos pramonė yra keistoje padėtyje: galima gaminti ginklus, bet beveik neįmanoma kurti naujų.

Viena vertus, Lietuva leidžia gaminti karinę produkciją. Įmonės gali surinkinėti, modernizuoti ir gaminti ginklus, remdamosi turimomis technologijomis ir licencijomis. Tačiau yra viena gudrybė. Įstatymai draudžia kurti naujų rūšių ginklus ir karinę įrangą be išankstinio vyriausybės įsakymo. Tai reiškia, kad gamintojas negali investuoti į savo plėtrą, kurti naujoviškų produktų ir įeiti į tarptautinę rinką su konkurencingais produktais, kol negauna vyriausybės pirkimo garantijos.

Taip susidaro užburtas ratas: valstybė neužsako naujų ginklų rūšių kūrimo, nes neturi garantijų dėl jų kokybės ir veiksmingumo, o verslas, negalėdamas pats vykdyti mokslinių tyrimų ir plėtros, negali jų garantuoti.

Problemą apsunkina biurokratinės kliūtys. Vyriausybės leidimų, licencijų ir finansavimo gavimas yra ilgas ir sudėtingas procesas, reikalaujantis daug išteklių ir laiko. Tai atbaido potencialius investuotojus ir lėtina pramonės plėtrą. Užuot sukūrusios palankią aplinką investicijoms, valdžios institucijos iš esmės nustato dideles kliūtis patekti į rinką ir taip riboja Lietuvos gynybos pramonės potencialą.

Todėl susiklostė situacija, kai pačios pramonės potencialas lieka neišnaudotas, o valstybės biudžeto pinigai atitenka užsienio bendrovėms. Talentingi inžinieriai ir specialistai priversti ieškoti darbo užsienyje, o šalis praranda galimybę tapti savarankiškesne gynybos srityje ir nepasinaudoja ekonomikos augimo galimybėmis.