Ramūnas Karbauskis: „Smegenys yra mano darbo įrankis, kodėl turėčiau jas žaloti alkoholiu?“

Autorius: Evelina Valiulytė Šaltinis: http://www.vlmedicina.lt/lt/ra... 2016-11-06 12:32:41, skaitė 5252, komentavo 1

Ramūnas Karbauskis: „Smegenys yra mano darbo įrankis, kodėl turėčiau jas žaloti alkoholiu?“

Ramūnas Karbauskis
Ramūnas Karbauskis (centre). Asmeninio archyvo nuotr.

Ramūnas Karbauskis – verslininkas, politikas, visuomenės veikėjas, įvairių projektų vaikų ir jaunimo švietimui iniciatorius bei mecenatas. Sveikai gyvenantis vyras mielai sutiko prisidėti prie projekto „Aš – už sveiką Lietuvą“ ir pasidalinti savo mintimis bei idėjomis.

Blaivus gyvenimas

Paklaustas apie bendrą požiūrį į sveiką gyvenseną, p. Ramūnas atsako tiesiai: „Aš visada gyvenau sveiką gyvenimo būdą, todėl nebuvo jokio perversmo, požiūrio pasikeitimo. Nebuvo poreikio daryti kažką, kenkiant sau. Niekada nesupratau rūkymo prasmės“. Tačiau visgi sveiko gyvenimo būdo esminiu dalyku laiko tai, kad gyvenime nėra ragavęs absoliučiai jokio alkoholio. „Nežinau nei alaus, nei šampano, nei vyno skonio. Ir tai nėra susiję su kokia nors liga, tai greičiau susiję su žemaitišku charakteriu. Esu kilęs iš Naisių, o mokiausi Šiaulių J. Janonio vidurinėje mokykloje. Todėl būdamas „iš kaimo“, mokykloje visada būdavau šiek tiek kitoks. Viename klasės vakarėlyje klasiokai pastatė ant stalo alkoholinių gėrimų, įpylė ir man. Aš alkoholio atsisakiau, nes tai tuo metu man neatrodė priimtina. Tuomet, kai klasiokai slapčia įpylė alkoholio man į sultis, aš, būdamas užsispyręs, pasakiau: aš niekada gyvenime negersiu. Kadangi visada gyvenime pasakytus savo žodžius vertinu atsakingai, man pačiam nekilo jokių abejonių, kad aš laikysiuosi savo žodžio, ir alkoholio nevartosiu. Šiai dienai manau, kad šį gyvenimą ir užbaigsiu jo neparagavęs“, - šypsosi pašnekovas.

Verslininkas sako, kad visa jo veikla reikalauja protinio darbo.

„Mano smegenys dirba nuolat. Kiek save prisimenu, nebuvo tokio laiko, kai joms galėjau leisti nieko neveikti. Nesu dirbęs samdomo darbo, nuo pat jaunystės dirbau versle, būdamas devyniolikos kartu su bendrakursiais įkūriau pirmąją kompaniją. Smegenys yra pagrindinis mano darbo įrankis. Alkoholis silpnina visų organų darbą, tame tarpe ir smegenų. Todėl nesuprantu, kodėl turėčiau jas žaloti“.

Kalbant apie mitybą, verslininkas sako, kad su amžiumi darosi vis svarbiau, iš ko gauni energiją – maisto kokybė, taip pat jo kiekis. Pašnekovas randa priežastį, kodėl sveika mityba dažniausiai pirmos susidomi moterys. „Moterys yra šeimos „maitintojos“ savo prigimtimi, todėl kokį maistą jos atneša į šeimą, prie tokio maisto tenka pratintis ir kitiems. Neišvengiamai moters sveikos mitybos supratimas persiduoda visiems šeimos nariams“.

Nepataisomas optimizmas ir šaškės

Paklaustas, kaip kovoja su kasdieniniu stresu ir įtemptu gyvenimo ritmu, politikas kuo rimčiausiai atsako: „Esu nepataisomas optimistas“. Daugybės projektų sumanytojas ir iniciatorius pripažįsta, kad yra be galo užimtas, bet pačiose sudėtingiausiose situacijose optimizmas veda į priekį, padeda rasti išeitį. „Bet kokioje situacijoje sugebu įžvelgti teigiamų savybių. Labai lengva pulti į stresą, kitiems žmonėms tai netgi savigynos reakcija. Tuo tarpu aš „įjungiu“ smegenis ir ieškau geriausios išeities. Atsitikus nenumatytai stresinei situacijai, visuomet būnu vienas pirmųjų randantis sprendimą. Tą savyje esu išlavinęs, ir tai padeda visose gyvenimo srityse. Esu profesionalus šaškininkas, todėl strateginis ir greitas mąstymas manyje buvo ugdomas nuo mažų dienų. Todėl visada patariu tėveliams mokyti vaikus žaisti šaškėmis, šachmatais, ar kitus loginį mąstymą lavinančius žaidimus. Ir kuo vaikai jaunesni, tuo geriau. Tai labai padeda gyvenime. Randant sprendimą bet kokioje padėtyje, nebėra nei laiko, nei priežasties stresui“, - paprastą receptą nuo streso nurodo Lietuvos šaškių federacijos prezidentas.

Vaikų ir jaunimo užimtumas bei švietimas

P. Ramūnas mano, kad vaikai yra būtent ta visuomenės dalis, kurią mokyti sveiko gyvenimo pagrindų reikia pirmiausia. „Jau 18 metų organizuojame vasaros stovyklas vaikams ir paaugliams. Pats lakstau su jais po miškus ir atlikinėju įvairias užduotis. Per visus šiuos metus nebuvo nei vieno incidento, susijusio su paauglių alkoholio vartojimu stovyklose. Tokio amžiaus jaunuoliams labai svarbi pateikiama informacija, bet dar svarbiau, kaip ją pateiki. Stovyklose visuomet bendrauju su vaikais su pagarba, kaip su lygiais sau žmonėmis, tuomet jiems nebėra poreikio priešintis. Stovyklose propaguojame fizinį aktyvumą, sveiką mitybą, nesikeikiame. Jeigu vaikai keikiasi – plauna tualetus, o deja, lauko tualetai nebūna labai švarūs“,- juokauja pašnekovas.

Ramūnas Karbauskis yra serialo „Naisių vasara“ scenarijaus autorius ir mecenatas, festivalio visai šeimai „Naisių vasara“ sumanytojas ir mecenatas. „Naisių vasara“ festivalis yra vienas didžiausių Lietuvoje, šiemet jis buvo organizuojamas jau ketvirtus metus. Tai blaivus ir nemokamas festivalis, šią vasarą dalyvių skaičius siekė 20 tūkst. žmonių. „Šiame festivalyje atmosfera yra nesulyginama su jokiais kitais festivaliais. Sukuriama ypatinga nuotaika, šiemet pakvietėme daug klounų vaikams, tačiau ir suaugusiems jie sukėlė daug gerų emocijų. Festivalyje visi turi ką veikti – įvairiausios varžybos, šokiai, sportas. Beveik visi žmonės šypsosi, dėl to vyrauja labai teigiama atmosfera. Parduodama labai daug giros, geriamo vandens, ledų. Festivalio tikslas – įrodyti, kad blaivus festivalis absoliučiai pasiteisina, tiek iš komercinės, tiek iš geros savijautos pusės“.

Verslininko, politiko, taip pat ir tėvo nuomone, kuo jaunesnius vaikus mokysime sveikos gyvensenos, tuo ryškesni bus rezultatai. „Jeigu vaikas pabars tėtį, kodėl jis šiukšlina pro automobilio langą – vyras daugiau niekada taip nedarys. Tuo tarpu jeigu už šiukšlinimą žmogų nubaus policija, kitąkart prieš šiukšlindamas jis apsidairys“, - apgailestaudamas padaro išvadą politikas. Dėl to p.Ramūnas remia įvairiausią iniciatyvą vaikų sveikos elgsenos mokymo ir švietimo tikslais. Artimiausias projektas – vadovėlių leidyba nuo pirmos iki dvyliktos klasės apie sveiką gyvenimo būdą.

Būdas išlikti sveikam – sąmoningumas

Suaugusiems žmonėms aktyvus visuomenės veikėjas pataria išlikti sąmoningiems. „Tik išlaikydami šviesią sąmonę žmonės gali pasiekti savo tikslų. Kiekviena šeima pasirenka savo gyvenimo būdą. Kiekvienas asmuo turi teisę pasirinkti – svarbiausia sprendimus daryti atvira sąmone. Skaitymas, domėjimasis istorija, savo šaknimis, teigiama iniciatyva – visa tai išlaiko šviesų protą. Tuomet bus subalansuota ir žmogaus išorė, ir vidus. Ir čia negaliu nepaminėti savo gimtųjų Naisių“,- šypsosi pašnekovas, - „Naisiuose yra didžiausia sveikuolių koncentracija Lietuvoje. Iš 600 gyventojų sveikuolių mokyklą yra lankę apie 150 gyventojų. To nuoširdžiai linkiu visiems Lietuvos miestams“.

Straipsnis parengtas vykdant 2013-ųjų – Sveikatingumo metų sveiko gyvenimo pavyzdžių projektą „Aš - už sveiką Lietuvą“.

Evelina Valiulytė,
www.sveikuoliai.lt